Dolomity a 1.světová válka

Historické souvislosti

Ke konci 19.století existovalo mezi evropskými mocnostmi velké napětí. Proto Rakousko, Německo a Itálie uzavřely roku 1882 Trojspolek. Tento pakt měl obranný charakter, a zavazoval jednotlivé státy ke vzájemné pomoci v případě napadení jednoho z členů. Ovšem tyto státy měly mnoho problémů i mezi sebou. Itálii se nelíbila vzrůstající moc Rakouska-Uherska na Balkáně, kdy Rakousko získalo Bosnu a Hercegovinu jako protektorát. Itálie se obávala, aby Rakousko nezískalo celé východní pobřeží Jadranu, a proto nechalo zabudovat do paktu i článek VII, podle kterého se o všech záležitostech na Balkáně musí Rakousko předem poradit s Itálií. Ovšem po atentátu v Sarajevu se Rakousko nijak s Itálií neradilo a vyhlásilo válku Srbsku. Itálie poukázala na skutečnost, že válka není obranná, a proto odmítla Rakousko ve válce podpořit.

Zprvu se zdálo, že Itálie zůstane ve válce neutrální zemí, zvláště obyvatelstvo bylo silně proti válce. Ovšem nakonec Itálie podepsala Londýnskou dohodu (s Anglií, Francií a Ruskem), která jí slibovala výrazné posunutí severní hranice(až na Brenner) na úkor Rakouska-Uherska. Proto Itálie vypověděla 4.5.1915 válku Rakousku-Uhersku.

Fronta v Dolomitech

Tyrolská horská fronta vykazovala vzdušnou čarou více než 350 km. Začínala na vrcholu Pfanspitze v Karnišských Alpách a vedla přes sedlo Kreuzbergpass napříč Sextenskými Dolomity a dále k vrcholům Tofan. Přes horu Lagazuoi dále na Marmoladu a Col di Lana.

Válka zuřila i v nejvyšších částech hor. Obě strany zapojily i dělostřelectvo. Za pomoci zvířat i lidí byly rozebrané kanóny přesouvány do nejvyšších oblastí. Rakušanům se podařilo umístit kanón až na Marmoladu, Italové měli 6 kanónů na vrcholech Tofan. ...více o frontě v Dolomitech »