Východní Dolomity

Dolomity

1. Sextener Dolomiten (Dolomiti di Sesto)

Tato oblast leží na severovýchodě Dolomit a od Pragser Dolomiten ji odděluje Valle di Landro. Severní hranici tvoří Val Pusteral, jižní hranici údolí říčky Ansiei. Tato část Dolomit není nejvyšší ani nejmohutnější, ale zaujme divokými formami hor. Nejznámějším a nejfotografovanějším útvarem je Drei Zinnen (Tre Cime di Lavaredo) objevující se na všech prospektech z Dolomit. Významným vrcholem je Paternkofel, který hrál významnou úlohu v bojích 1.světové války. Pod vrcholem byl Italy zastřelen horský vůdce Sepp Innerkofler, který pracoval pro rakouskou stranu. Výstup na tuto horu je velmi náročný, doporučen pouze pro zkušené vysokohorské turisty, kteří netrpí závratí. Nevýrazným vrcholkem této skupiny je hora Monte Piano, o kterou se však v 1.světové válce sváděly urputné boje, protože leží na strategickém místě nad údolím Landro. Na okrajích skupiny leží jezera Misurina, Lago di Landro (Dürrensee) a Toblacher See.

2. Pragser Dolomiten (Dolomiti di Braies)

Tato skupina navazuje na předešlou na severu Dolomit. Na jihu navazuje kotlina, ve které leží známé středisko Cortina d´Ampezzo. Turisticky zajímavé je malebné jezero Pragser (Braies), které má nádhernou smaragdovou barvu, ve které se zrcadlí okolní vysoké stěny hor. Další dominantou této skupiny je vrchol Kronplatz, který je stavěn z břidlice, takže mu chybějí skalní zlomy. Vrchol je prostorná kruhovitá plošina, která se zdála natolik být vhodná pro sjezdové lyžování, že je zde vleků jako naseto.

3. Ampezzaner Dolomiten (Dolomiti d´Ampezzo)

Tato skupina ležící na jih od předešlých je pravděpodobně nejznámější z celých Dolomit. Světoznámé středisko Cortinu (dějiště zimních olympijských her) obkružují vrcholy: Monte Cristalo, 3 vrcholy Tofan (Tofana di Roses, Tofana di Mezzo, Tofana di Dentro), Sorapis, Monte Antelao, Nuvolao, Becco di Mezzodi. Vrcholy dosahují výšky přes 3000m a zdejší zajímavostí je lanovka na jednu z Tofan – Tofana di Mezzo. Dalším lákadlem pro turisty je zajímavé skalní seskupení Cinque Torri (5 věží).

4. Skupina Fanes

Tato skupina leží severně od Passo Falzarego a západně od Pragser Dolomiten. Nejznámějším vrcholem je Lagazuoi, který je snadno dosažitelný lanovkou. Turistickou zajímavostí je zde štola – „Galleria del Lagazuoi“ – nejdelší zachovalá štola 1100m dlouhá vyhloubená italskými jednotkami za 1.světové války.

5. Monte Pelmo a Civetta

Tato oblast se nachází jižně od Ampezzaner Dolomiten. Na její hranici leží Pieve di Cadore, rodiště snad nejvýznamnějšího renesančního malíře Tiziana.

6. Skupina Schiara

Méně navštěvovaná část Dolomit v jižní části.